Trendy ślubne aktualizują się regularnie. Jednak od kilku sezonów na czele stawki utrzymują się style weselne, które wyróżniają się minimalizmem, urzekają swojskością, a swoje źródła mają w naturze. Piszemy o nich z tym większą przyjemnością, bo liczne grono młodych par, które wyprawia przyjęcia w naszej drewnianej stodole w Siedlisku Jabłonna, stawia właśnie na nie. Jeśli więc zastanawiacie się, co będzie w trendzie za kilka miesięcy lub czy w ogóle mieć jakiś motyw przewodni, przeczytaj poradnik. W zestawieniu prezentujemy 5 najpopularniejszych stylów weselnych w 2023 roku.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie style weselne są w trendzie?
- Czym się kierować przy wyborze stylu weselnego?
- Czy warto mieć motyw przewodni wesela?
- Gdzie szukać inspiracji?
Styl wesela przede wszystkim ma odzwierciedlać wasze osobowości i estetyczne preferencje. Decyzja o wyborze motywu przewodniego nie powinna być ani problemem spędzającym sen z powiek, ani przypadkiem. Organizacja ślubu to przecież spełnienie marzenia, przyjemność i ekscytująca przygoda.
Warto pamiętać, że kiedy już zdecydujecie się na konkretny styl wesela, wcale nie musicie iść na całość. Możecie, ale nie ma takiego nakazu. Wystarczy, jeśli w wystroju, stylizacjach ślubnych, zaproszeniach lub dodatkach wykorzystacie część charakterystycznych elementów.
NASZA RADA: Każdy styl weselny ma inne założenia i filozofię. Trzeba staranne przemyśleć całą koncepcję wydarzenia, łącznie z lokalizacją i wyglądem sali. Po to, by wszystko razem było spójne i autentyczne.
Wesele w stylu rustykalnym kojarzy się z sielskim klimatem, otoczeniem natury, przestrzenią, niewymuszoną elegancją, swobodną atmosferą. Na weselu rustykalnym przytulny klimat budują detale z naturalnych surowców, jutowe sznurki, surowe drewniane krzesła, świece, wiklinowe kosze, drewniane podstawki i tablice z informacjami dla gości, polne kwiaty, dzbany lub konewki zamiast klasycznych wazonów, lampki z ciepłym światłem.
Kolorystyka dekoracji na ślubie i weselu w stylu rustykalnym utrzymana jest zazwyczaj głównie w różnych odcieniach bieli, zieleni, brązu czy nieco przygaszonych pasteli. Florystki i dekoratorki, które dbają o wystrój stodoły w Siedlisku Jabłonna, najczęściej stawiają na rośliny, trawy i kwiaty, które kojarzą się z pięknymi polskimi łąkami i lasami.
Wesele w stylu boho niezmiennie plasuje się w czołówce przyjęć tematycznych. I wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym roku będzie podobnie. Pierwsze skojarzenia z tym trendem? Lekkość, delikatność, naturalność, luz, wygoda, sztuka, wolność, nawiązanie do artystycznej bohemy, kultury cygańskiej, swoboda…
Przyjęcia w klimacie boho organizowane są bardzo często w plenerze (np. w ogrodach) lub w drewnianej stodole. I już samo to ma swój niepowtarzalny urok. A podkręcić można go dodatkowo dekoracjami. Czego nie może zabraknąć na weselu w stylu boho? Koronki, makarmy, łapacze snów, frędzle, pióra, wzory kwiatowe i etniczne, naturalne tkaniny, trawy pampasowe, gipsówka, świece – to wszystko jest mile widziane.
Pomysł na wesele w stylu eko to piękny ukłon w stronę środowiska, a jednocześnie wydarzenie totalnie unikalne. Wbrew pozorom zupełnie nie chodzi o to, że ma być skromnie i monotonnie. Co to, to nie! Choć trzeba przyznać, że organizacja wesela w duchu eko wymaga kreatywnego podejścia.
Pod gołym niebem, w ogrodzie, z tańcami na trawie lub na drewnianym parkiecie, wspólny transport gości, sezonowe dania i lokalne specjały, eco friendly dekoracje, zaproszenia handmade z oryginalną notatką dotyczącą ekologicznego pakowania prezentów, uroczystość i przyjęcie w plenerze (najlepiej w tym samym miejscu), sadzonki drzew zamiast ciętych kwiatów – to tylko kilka pomysłów na wesele w stylu eko.
NASZA RADA: Ekologiczne rozwiązania da się zastosować bez względu na wybrany motyw przewodni wydarzenia. Liczą się chęci, możliwości i zasoby ?
Ma charakter. I wbrew pozorom wcale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla rodowitych mieszkańców Podhala czy wsi. Jeśli lubicie żywe kolory, wyraziste wzornictwo, elementy zaczerpnięte ze sztuki i kultury ludowej, a klimat staropolskiej biesiady nie jest wam obcy, wesele w stylu folkowym to opcja dla was. Tym bardziej że jego nowoczesna interpretacja może być niesamowicie elegancka i spektakularna.
Zastanawiacie się, czy styl folkowy nie będzie zbyt przytłaczający?
W nadmiarze dla niektórych być może. Ale przecież dekoracje da się przygotować ze smakiem i w rozsądnej ilości. Szczególnie wówczas, gdy na miejsce przyjęcia wybierzecie drewnianą stodołę taką jak nasza, która sama w sobie jest przecież dość surowa. Na weselu w stylu folk genialnie sprawdzą się wstążki, wianki, barwne bukiety z ziół, zbóż i kwiatów, obrusy, kolorowa zastawa, a nawet snopek siana.
Dosłownie połączy pokolenia! Koncepcja dla tych, którzy kochają stare filmy, starocie i fascynują się historią rzeczy. Organizując wesele vintage, zafundujecie swoim gościom prawdziwą podróż w czasie. Najlepsze jest to, że możecie nawiązać do dowolnego okresu. Trzeba jedynie pamiętać, by trzymać się wybranego okresu, bo inaczej będzie wyglądać wesele vintage inspirowane latami 20., a inaczej przyjęcie w à la PRL.
W stylu vintage główną rolę grają dekoracje i dodatki. Ich zadaniem jest oddać ducha dawnych lat. Oldschoolowe zegary, obrusy z koronki, skórzana walizka podróżna, ramy obrazów, rodzinne czarno-białe zdjęcia, kasety, dywany, mosiężne świeczniki – pole do popisu jest naprawdę ogromne.
Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Gdzie świętowali nasi dziadkowie i rodzice? W domach ludowych, remizach, a nawet na salach gimnastycznych w szkołach. Jeśli nie do końca odpowiada wam takie miejsce, drewniany podest przy stodole sprawdzi się perfekcyjnie przy tańcach do białego rana.
Według nas: zdecydowanie tak! Z doświadczenia, obserwacji i rozmów możemy śmiało napisać, że wesela z motywem przewodnim szczególnie zapadają w pamięć. Mówi się o nich i chętnie wspomina, bo wyróżniają się na tle tradycyjnych uroczystości.
A więc jeżeli chodzi wam po głowach pomysł na ślub i wesele w konkretnym stylu, napiszemy tylko: do dzieła! ?