Okolica i atrakcje

jak już znudzi Ci się leniuchowanie 🙂

Siedlisko Jabłonna położone jest w centralnej części województwa lubelskiego a w południowej części powiatu lubelskiego. wieś Jabłonna, usytuowana w środkowo-zachodniej części gminy, w dolinie rzeki Czerniejówki, będącej dopływem Bystrzycy.

W bliskiej odległości od Siedliska Jabłonna znajduje się wiele atrakcji turystycznych, historycznych i miejsc wartych odwiedzenia.

Miłośnikom kuchni regionalnej polecamy klimatyczne restauracje na starówkach w Lublinie, Chełmie i Zamościu.

Gmina Jabłonna posiada niezwykłe walory przyrodnicze. Na jej terenie znajdują się Krzczonowski Park Krajobrazowy, Czerniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu, Otulina Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwat Przyrody Chmiel.
Warte zobaczenia sa zespoły pałacowe w Jabłonnie i Tuszowie, a także cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w Piotrkowie i Tuszowie.

parki.lubelskie.pl/parki-krajobrazowe/krzczonowski-park-krajobrazowy/o-parku

Niektóre zabytki w najblizszej okolicy : Kościół parafialny w Czerniejowie, Zespół pałacowo – parkowy w Jabłonnie i w Tuszowie, Cmentarz wojenny w Tuszowie, 3 cmentarze wojenne w Piotrkowie

LUBLIN

Miasto pełne zabytków z KLIMATYCZNA STARÓWKA

Kazimierz dolny

Klimatyczne miasteczko położone nas rzeka Wisła

Dzięki swej bogatej historii – obfituje w liczne interesujące zabytki architektury zarówno sakralnej, jak i świeckiej, a także klimatyczne restauracje i kawiarnie.
Przewodniki po Kazimierzu:
Odległość od Siedliska to 60 kilometrów.

Zamość

nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”

Jeden z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa.
Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. W 1992 r. zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ruszajwdroge.pl/2018/11/Zamosc-co-warto-zobaczyc.html

fajnepodroze.pl/zamosc-atrakcje/

Odległość od Siedliska Jabłonna to 70 kilometrów.

Krzczonowski Park Krajobrazowy

typowe dla Wyżyny Lubelskiej krajobrazy

Park utworzono dla ochrony charakterystycznego krajobrazu centralnej części Wyżyny Lubelskiej, ze szczególnym uwzględnieniem bogatej rzeźby lessowej Wyniosłości Giełczewskiej.

Charakteryzuje się najbardziej typowymi dla Wyżyny Lubelskiej krajobrazami, silnym urzeźbieniem terenu i wysokościami bezwzględnymi sięgającymi do 300 m n.p.m.

Park położony jest na Wyniosłości Giełczewskiej w środkowej części Wyżyny Lubelskiej. Województwo Lubelskie charakteryzuje się klimatem umiarkowanie kontynentalnym, część południowo – zachodnia czyli obszar Wyżyny Lubelskiej na którym znajduje się Krzczonowski Park Krajobrazowy posiada łagodniejszy i nieco suchszy klimat od części północnej województwa który jest bardziej wilgotny i surowy.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce został uznany za pomnik historii w 2007 roku.Kozłówka to wybudowana w latach 30. XVIII wieku arystokratyczna rezydencja o układzie kompozycyjnym reprezentującym barokowy typ „entre cour et jardin”. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy należała do jednego z najbardziej wpływowych rodów magnackich Rzeczypospolitej – Zamoyskich, została poddana znacznej rozbudowie, stając się wyjątkowej okazałości pałacem zaliczanym do najlepszych realizacji neobarokowych w Polsce.
Kozłówka najlepiej ze wszystkich rezydencji magnackich w Polsce przetrwała dziejowe kataklizmy. O utrzymanie autentyzmu miejsca, z zachowanym szczęśliwie wyposażeniem i zbiorami artystycznymi, dba dziś użytkujące je w sposób wzorcowy Muzeum Zamoyskich.
Odległość od Siedliska to 60 kilometrów.

Dziedzictwo kulturowe niematerialne

Stroje ludowe, obyczaje, muzyka, obrzędy i twórczość ludowa

Przeszłość historyczna najstarszych miejscowości oraz wsi z terenu Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego oraz wielorakie kontakty ich mieszkańców z innymi kręgami kulturowymi przyczyniły się do wytworzenia pewnej odrębności kulturowej i wzmocniły przywiązanie do tradycji.